Na této stránce najdete nějaké základní informace k dováženým zbrojím, materiálům a pletivu. Věnujte prosím pozor následujícímu popisu - vyhnete se možným problémům a nedorozuměním:

Materiál:

Kroužkové zbroje, které dovážíme jsou většinou vyrobeny z měkké černé oceli, bez jakékoli další nehistorické povrchové antikorozní úpravy. Důvodem je, aby se materiál co do vzhledu i vlastností co možná nejvíce blížil originálům. O takovou zbroj je samozřejmě nutné se starat - čistit, mastit aj. V případě zájmu můžeme samozřejmě dovézt i zbroje z pozinku, ale pokud je to možné, vyhýbáme se takovým zakázkám. Čemu se ovšem nevyhýváme jsou zakázky na nýtované zbroje z hliníku (Aluminium), které u nás rádi objednávají především filmaři a scénické skupiny. Taková zbroj je pro jejich účely dostatečně pevná i když samozřejmě nevydrží tak hrubé zacházení jako ocelová. Není nutné se o ní starat tak pečlivě jako o ocelovou z hlediska koroze, ale její výchozí povrch je stříbřitě lesklý. Něco takového by se mohlo hodit třeba do fantasy (mithril), ale pro historii je třeba zbroj patinovat vhodnou barvou na kov (např. černá nebo tmavě šedá). patinace barvou není nákladná ani složitá, ale pochopitelně nevydrží díky mechanickému otěru kroužků věčně a je třeba jí čas od času zase opravit. K takovým zbrojím samozřejmě dodáváme i náhradní hliníkové kroužky a nýtky. Dalším do budoucna zvažovaným materiálem (buď na celé kroužky nebo na zdobení) je bronzový a mosazný drát.

Kroužky:

Standardně dovážíme kroužky o vnitřním průměru cca 8mm a 6mm z drátu o síle 1,2mm. Dlouhodobým zkoušením a porovnáváním s originály se nám tento průměr jeví jako optimální kompromis mezi pevností, vzhledem a vahou. Díky nýtování je pletivo neobyčejně pevné a odolné. I při použití drátu o síle 1,2mm je pletivo nesrovnatelně pevnější a odolnější než pletivo pouze zavírané ze silnějších drátů. To oceníte zejména díky nízké váze u 8mm kroužků. U 6mm kroužků, při použití stejné síly drátu, bohužel váha citelně vzrůstá, ale s ní i odolnost a hustota pletiva, která činí pletivo z těchto drobných kroužků daleko atraktivnější a mnohem pevnější. V nejbližší době bychom měli mít v nabídce i kroužky o průměrech 7mm, 9mm a 10mm z drátů o průměrech 1,2mm, 1,4mm a 1,5mm abychom dokázali uspokojit i takové požadavky.

Kromě kruhových profilů kroužků (zploštěné jsou kolem nýtku) dodáváme i kroužky ploché, případně kombinaci kroužků vysekávaných s nýtovanými (kruhovými i plochými).

Ukázka kroužkového pletiva z 1,2mm drátu, nezploštěné - vlevo 8mm kroužky, vpravo 6mm kroužky:

pletivo 8/6mm

Ukázka kroužkového pletiva kombinovaného z vysekávaných plochých kroužků a nezploštěných nýtovaných 6mm kroužků:

pletivo

Kvalita indického zboží a výrobní omezení:

Protože víme, že nákup kroužkových zbrojí představuje pro většinu z Vás nemalý výdaj nebo i zásah do rodinných financí, považujeme za férové upozornit na jistá konstrukční omezení a možné vady nabízených zbrojí. Musíte si uvědomit, že výhodnou cenu dodávaných zbrojí umožňuje pouze skutečně masová manufakturní výroba v Indii a ta s sebou narozdíl od nákladné zakázkové tuzemské práce nese jistá omezení.

V první řadě jde o to, že indické kroužky mají o něco větší plošku kolem nýtku, než najdete u originálů. Tato věc je bohužel daná technologií výroby - kdyby se u těchto kroužků ploška pro otvor nýtku zmenšila, hrozilo by zvýšené riziko praskání kroužků kolem nýtků, což si jistě nikdo z Vás nepřeje. U plochých kroužků tento problém logicky odpadá.

Při masové výrobě není možná 100% kontrola pletiva, takže se stává, že v pletivu občas chybí nýtky. Není v našich silnách všechny zbroje kontrolovat a chybějící nýtky doplňovat - pletivo nabízíme v tom stavu a kvalitě v jakém bylo vyrobeno a dodáno výrobcem. Abychom vyšli vstříc zákazníkům, dodáváme ke každé zbroji menší množství náhradních kroužků a nýtků na náš účet a v případě nutnosti můžeme dodat další nýtky nebo kroužky pro případné opravy. Výrobci se neustále snaží zlepšovat kvalitu svého pletiva, takže chybějících nýtků ubývá a vypadlé kroužky jsou už dnes vzácností, ale zcela ideální to nebude nikdy - musíte brát v potaz že kupujete levné zbroje a výroba má tedy své limity. Totéž platí i u samostatných kroužků 8 a 6mm. Vyrábí se ve velkém množství na váhu a při pletení musíte počítat s nějakým odpadem. Kromě pletiva v kvalitě Standard máme v nabídce i pletivo v kvalitě Elite které se vyznačuje pečlivějším nýtováním a mnohem menším počtem vypadaných nýtků. Cena odpovídá kvalitě - je tedy také vyšší ale nabídka cílí k uspokojení náročnějších zákazníků. Bohužel ani toho pletivo neumí v Indii vyrobit zcela bez chybějících nýtků - pouze jejich počet je cca 10-20x nižší než u běžných standardů a neustále se snažíme společně s výrobci zlepšovat kvalitu pletiva..

Poslední omezení plynoucí z masové výroby je fakt, že zbroje není možné objednat přesně na míru. Po dohodě s výrobcem Vám přesto vycházíme vstříc a nabízíme zbroje (v závislosti na typu) s dlouhým nebo krátkým rukávem a ve třech různých konfekčních velikostech. Ve výjimečných případech, kdy vám skutečně žádný z nabízených konfekčních rozměrů nevyhovuje je možné zkusit domluvit s výrobcem úpravu vycházející z nějakého základního nabízeného typu (např. delší rukávy aj.).

Rozměry zbrojí:

V katalogu jsou uvedené minimální garantované rozměry, v praxi bývají rozměry dodávaných zbrojí o pár centimetrů na délce nebo na obvodu větší. Protože těch pár centimetrů navíc výrobci ve skutečnosti neplatíme, přijde nám férové je neúčtovat ani Vám - berte případné pletivo navíc jako bezplatný, ale pochopitelně nenárokovatelný bonus. Šíře i délka zbroje je měřena při maximálním roztažení do šířky. Při maximálním roztažení zbroje do délky může být zbroj ještě asi o 15-20 cm delší. Protože máte zbroj na krznu vždy trochu volnější, dojde nutně k jistému prověšení, proto si ke katalogové délce připočítejte pro reálný odhad ještě tak 5-10cm o které bude zbroj na vás po oblečení ve skutečnosti delší.

Je třeba mít na mysli že výrobky Standard i Elite jsou od různých dodavatelů a bohužel mají různý přístup k měření zbrojí - zejména k délce zbroje. Výrobce zbrojí Stadard měří délku při maximálním roztažení do šířky, výrobce Elite měří šíři při max. roztažení a délku při maximálním protažení do délky. Myslete na to prosím při objednání - předejde se zbytečným nedorozuměním!

Pokud Vám z jakéhokoli důvodu nevyhovují naše základní katalogové míry, není problém zohlednit v objednávce Vaše konkrétní požadavky - například libovolně prodloužit nebo zkrátit rukávy, rozšířit šířku pokud by Vám ani naše největší nevyhovovala nebo prodloužit či zkrátit délku zbroje. Neprodáváme housky, ale zbroje - všechno je věcí dohody a bude-li to jen trochu možné, pokusíme se Vám vyjít vstříc.

 


Copyright © 2013 - Wothan